M 12 "King Kong" czyli 155 mmm GMC- Academy 1:35
M 12 King Kong naprawdę nazywał się 155mm GMC.
To bardzo dziwny pojazd: podwozie pochodziło z czołgu M 3, armata natomiast była konstrukcji francuskiej z zapasów armii amerykańskiej z czasów I wojny światowej i tuż po niej. Potrzeba wsparcia jednostek piechoty bardzo późno zaowocowała powstaniem różnych konstrukcji. Ameryka weszła w II wojnę światową beż czołgu średniego i artylerii samobieżnej…

Sam model- to mający już kilka dobrych lat wyrób Academy. Obecnie z trudem dorównuje jakością nowym pozycjom w katalogu Dragona, czy AFV….
Model przedstawia działo o nazwie własnej „Corregidor” z 991. Field Artillery Batalion używane 16 czerwca 1944 roku pod St Lo we Francji. Opatrzony było godłem legendarnego pułku Washington Grey’s.
Początkowo replika miała nosić malowanie działa o nazwie własnej „Adolph Assasins”, ale okazało się, że „Adolph” ma niewłaściwy krój liter na kalkomanii- podobnie było z wozem o nazwie „June Gill”, który w zestawie ma niepoprawny krój godła. Model miał być wykonany prosto z pudełka, jednak postanowiłem wymienić w nim co nieco. I tak po przestudiowaniu dostępnych fotografii (głównie ze: S. Zaloga, US Armored Artillery in Word War II, Concord, Hong Kong 2002) wprowadziłem następujące modyfikacje:
• Wymieniłem gąsienice („Corregidor” miał T 49)- zresztą zestawowe były mało elastyczne i zbyt uproszczone,
• podobnie postąpiłem z osłonami reflektorów- blaszki pochodzą z zestawu Zoom Eduarda.
• Wyciąwszy imitację siatki nad przedziałem silnikowym, zastąpiłem ją fragmentem fototrawionej Abera.
• Musiałem zmniejszyć grubość niektórych części- np. pancernej osłony celowniczego.
• Rozwierciłem reflektory i wkleiłem imitację szkła.
• Zdjęcia pokazały, że wóz posiadał jeden fragment osłony przeciwpiaskowej po każdej stronie układu jezdnego- podobnie jak M 3 i M 4- do czego musiałem zaadoptować fragmenty pozostałości modeli Shermanów.
• Założyłem też imitację siatki maskującej, założyłem uchwyty z drutu zamiast plastikowych imitacji i dodałem kilka przedmiotów „pierwszej potrzeby” używanych na froncie
Działo ma „konfigurację” marszową, więc trzeba było przestudiować dość skomplikowany system opuszczania lemiesza i zamocować go w prawidłowej pozycji. Linki mają lekki zwis, gdyż cała konstrukcja lemiesza zaczepiona jest na hakach.
Tym razem działo musiałem mocniej ubłocić i pokryć kurzem- na zdjęciach wygląda na dość sfatygowane. Otarcia i zniszczenia powłoki lakierniczej nie mogły być duże, bo batalion został sprowadzony do pierwszej bitwy pod St Lo.

Zapraszam do oglądania i komentowania!
[Obrazek: l1yz.jpg]

[Obrazek: 81a7.jpg]

[Obrazek: z1q4.jpg]

[Obrazek: 85nc.jpg]

[Obrazek: n9jt.jpg]

[Obrazek: 0hwi.jpg]

[Obrazek: gxo5.jpg]

[Obrazek: byju.jpg]

[Obrazek: zo0c.jpg]

[Obrazek: hnhs.jpg]

Pozdrawiam!
Odpowiedz
Podoba mi się.
Krzysiek
Czołgi - pancerna pięść armii.
Odpowiedz
To jest dość wymagający model szczególnie jeżeli ma wyglądać dobrze. To się Tobie udało, powalczyłeś o ładny detal. Kiedyś robiłem takiego M12 i też upaprałem go tym pigmentem co prawda Tobie wyszło lepiej ale od tamtego czasu nie trafia w moje gusta ten intensywnie żółty kolorek pigmentu. Zróżnicowanie kolorków na modelu stanowczo in plus!
Odpowiedz
Zróżnicowałbym pigmenty na układzie jezdnym:) Ciekawie to wszystko wygląda...
Odpowiedz
Dzięki za dobry odbiór!
Model ma już kilka lat- od tego czasu trochę popracowałem nad pigmentami i washami... (nota bene- pigmenty- to sproszkowana sucha pastela Kooh i Noor, która daje niezłe możliwości mieszania barw:))
A jak?
Mam nadzieję, że pokażę niebawem Luchsa, któremu na razie brakuje figurki i jakiejś podstawki...
Frapują mnie modulacje jednolitego koloru: zielonego i oliwki (Ruscy, Amerykanie), szarego i żółtego (Panzerwaffe) i in...
Sami wiecie, że nie jest to łatwe!
Oczywiście: "szary" i "żółty"- to uproszczenie...
Ale ufam, że mi wybaczycie!
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Elegancki, fajnie cały tak utytłany kurzem. Zawsze mnie zadziwiało, że przy strzale nie klękało na amen to zawieszenie. Big Grin
Odpowiedz
Pojazd paskudny strasznie. Ale wykonanie super!
Odpowiedz