Panzerkampfagen VI TIGER I Ausführung E Late Version Tamiya
Witam,
Rozpocząłem swoją przygodę z modelarstwem całkiem niedawno. Kończę powoli mój pierwszy model. Postanowiłem, że będę budował modele w skali 1:35 i oczywiście czołgi/pojazdy pancerne, bo tym zawsze się fascynowałem. Ponieważ jestem już jakby to powiedzieć "zaawansowany wiekiem" nie mam ograniczeń finansowych (a wyłącznie czasowe...), postanowiłem budować modele o wysokim stopniu skomplikowania - z dodatkiem jak największej ilości detali i odwzorowujące rzeczywistość. Spędziłem parę miesięcy na studiowaniu różnego rodzaju literatury, żeby nie być kompletnym dyletantem :) Odwiedzając różne fora to spodobało mi się najbardziej - mam nadzieję że pomożecie mi stać się prawdziwym członkiem Waszej modelarskiej społeczności.
Mam aktualnie problem z gąsienicami w moim Tygrysie. Do modelu postanowiłem użyć metalowe Friulmodel ATL-06. W zestawie Tamiya były plastikowe (pojedyncze ogniwa) i opis by skleić 99 ogniw prawej i 100 ogniw lewej. Porównałem rozmiar ogniw metalowych z platikowymi i wg mnie są identyczne. Zmontowałem więc 99 ogniw metalowych ale po przymierzeniu wygląda ze gąsienica jest za długa. W danych technicznych prawdziwego Tygrysa jest napisane że obie gąsienice miały po 96 ogniw. Ile ogniw powinienem zmontować? 96 czy 99 jak podaje instrukcja modelu? Czy też odejmować teraz po jednej i "na oko" dopasować długość? Będę wdzięczny za podpowiedź. Zdjęcia w załączeniu.

Aha - ponieważ w moim wieku to już wzrok nie ten... czy ktoś może poradzić mi jakąś naprawdę dobra lupę do pracy z modelami. Mam już jedną, ale nie jestem zadowolony.
Odpowiedz
Zmontuj tyle, żeby dobrze wyglądały na modelu.
Friule się rozciągają, mi wystarczało nawet 90 ogniw na stronę.

Nie chcę być złośliwy, ale nie do końca studiowałeś fora.
Fototrawiony zimmerit jest do bani !!!
Zapoznaj się z ofertą firmy Atak.

Masz mega + ode mnie za zaczęcie przygody z modelarstwem od legendy.

Pzdr
Pzdr
Odpowiedz
Witamy na forum i liczymy powodzenia w walce z plastikiem, metalem, żywicą i farbą. Wink
Sebastian ma oczywiście racje - ogniw zakładaj tylko tyle, żeby dobrze wyglądały na modelu. Uważaj też na to, że często w trakcie wszystkich operacji weatheringowych sama gąsienica się rozciąga i czasami ilość ogniw potrzebna podczas pierwszej przymiarki nie sprawdza się w efekcie końcowym; trzeba odjąć jakieś ogniwo. Dlatego zostaw sobie taką możliwość - nie wciskaj wszystkich drucików do samego końca lub też zostaw kilka dłuższych.
Przy finalnym zakładanie gąsienic pamiętaj o tym, aby ta strona w którą wchodziły druty była od wewnątrz.

Fototrawiony błotnik widoczny na zdjęciach w istocie sugeruje dość dogłębną rewaloryzację, ale fototrawiony zimmerit w istocie ma się do tego jak pięść do nosa... To chyba najgorszy z możliwych sposobów na zimmerit (moim zdaniem). Confused
Odpowiedz
Jako że chłopaki już wszystko wyłuskali to ja się przywitam tylko Wink W sprawie blaszanego Zimmeritu mogę tylko potwierdzić, natomiast nie wydaje mi się, żeby mądrą była próba jego wymiany na obecnym etapie prac. Doceniam mistrzowską umiejętność budowania napięcia, ale wnioskuję o fotki całości!
Odpowiedz
(04-04-2015, 11:33)Seba napisał(a): Zmontuj tyle, żeby dobrze wyglądały na modelu.
Friule się rozciągają, mi wystarczało nawet 90 ogniw na stronę.

Nie chcę być złośliwy, ale nie do końca studiowałeś fora.
Fototrawiony zimmerit jest do bani !!!
Zapoznaj się z ofertą firmy Atak.

Masz mega + ode mnie za zaczęcie przygody z modelarstwem od legendy.

Pzdr

Dzięki za szybki odzew!
Blush jak widać po wszystkich odpowiedziach dałem odwłoka z tym fototrawionym zimmeritem... a pierwszy jaki chciałem zamówić był właśnie z Atak'u - tylko, że był niedostępny jakoś wtedy. No a ponieważ nie miałem doświadczenia i musiałem niedoczytać o zimmeritach (akurat na ten temat mało czytałem) to kupiłem fototrawiony...
Problem w tym, że po Tygrysie na warsztat ma wejść Pantera G (wersja steel wheels Tamiya 35174) i Atak też nie ma do niej Zimmeritu. Czy coś innego możesz mi polecić? Mam już wprawdzie kupiony fototrawiony, ale nie będę robił czegoś co ma być "do bani" :) Jest oryginalny zimmerit Tamiyi do tego modelu ale nie mam pojęcia czy to lepsze rozwiązanie niż fototrawiony. A na razie robienia zimmeritu samodzielnie chyba się jeszcze nie podejmę.
Wesołych Świąt! Shy
Odpowiedz
(04-04-2015, 13:52)Tomasz Hejmo napisał(a): Jako że chłopaki już wszystko wyłuskali to ja się przywitam tylko Wink W sprawie blaszanego Zimmeritu mogę tylko potwierdzić, natomiast nie wydaje mi się, żeby mądrą była próba jego wymiany na obecnym etapie prac. Doceniam mistrzowską umiejętność budowania napięcia, ale wnioskuję o fotki całości!

Zacząłem się już po Waszych komentarzach zastanawiać czy nie zacząć "modyfikować" tego zimmeritu przez nałożenie szpachli, ale jednak dam spokój, bo już zbyt zaawansowany jestem z budową i nie chciałbym teraz czegoś jeszcze bardziej popsuć...
Przymierzam się do jakiejś bardziej "profi" sesji - na razie fotki robiłem telefonem - coś wrzucę tylko muszę je zmniejszyć.
Dzięki za komentarz i Wesołych Świąt :-)
Odpowiedz
[quote='bartek72' pid='33687' dateline='1428150953']
[quote]Witamy na forum i liczymy powodzenia w walce z plastikiem, metalem, żywicą i farbą. Wink[/quote]
No właśnie z farbą - teraz czeka mnie przyspieszony kurs malowania aerografem - sprzęt mam i od jakiegoś czasu pilnie czytam i trenuję Wink kupiłem nawet model polskiego czołgu dwuwieżowego 7TP na którym będę ćwiczył malowanie realnego modelu.

[quote]Przy finalnym zakładanie gąsienic pamiętaj o tym, aby ta strona w którą wchodziły druty była od wewnątrz.[/quote]
Jasne Shy
Odpowiedz
Ta wersja Pantery nie posiadała już zimmeritu !!!
Tamiyowski zimmerit to jeszcze większa lipa niż blaszany.
Pzdr
Pzdr
Odpowiedz
Kilka zdjęć z różnych etapów prac. Model nie był przygotowywany do zdjęć - robiłem je na roboczo dlatego widać zabrudzenia, opiłki plastiku itd.
Nie mam zdjęć wnętrza, ale pod siatki zrobiłem wentylatory z chłodnicami i zbiorniki paliwa, żeby nie straszyła pustka wewnątrz. Chciałem zrobić też stanowisko kierowcy (zostawiam otwarty właz - będzie tam figurka) i wnętrze wieży (tam mają być docelowo dwie figurki) ale niestety nie znalazłem żadnych oddzielnych zestawów do upgradu Tigera oprócz tego pod siatki.
I pamiętajcie proszę, że to mój pierwszy model... Wink

Odpowiedz
(04-04-2015, 21:23)Seba napisał(a): Ta wersja Pantery nie posiadała już zimmeritu !!!
Tamiyowski zimmerit to jeszcze większa lipa niż blaszany.
Pzdr

Seba,
W tym modelu jarzmo armaty jest jeszcze zaokrąglone (jak w poprzednich wersjach) - takie było produkowane chyba do września'44. I w tej wersji widziałem zdjęcia Panter z zimmeritem (np. 308 z Panzer-Lehr-Division). W wersjach z nowym jarzmem fakt - nie widziałem już zimmeritu.
Czy oprócz zimmeritu z Ataku możesz coś polecić - tak na przyszłość do innych modeli Shy
Odpowiedz
Witaj i powodzenia w dalszej modelarskiej przygodzie.

Jeśli chcesz zrobić którąś Panther z krótkiej serii na stalowych kołach to tak jak pisze Seb, one nie miały już zimmeritu.

Tak na marginesie stalowe koła Tamiyi mają poważną wadę, są za duże i mają średnicę zwykłych kół, stalowe były mniejsze.

Elegancka i czysto zrobiona blacharka. Bardzo ładnie sobie radzisz.

Mam tylko wątpliwości co do togo zasobnika na wieży, chyba poskładałeś go na lewą stronę, czy te dziurki nie powinny być od środka? Chyba powinno się w nich "wygnieść" nity na zewnątrz?
Odpowiedz
Ja tam tylko buduje Tygrysy, ale napisz co chcesz budować to chłopaki poradzą.
Pzdr
Pzdr
Odpowiedz
(04-04-2015, 23:16)Seba napisał(a): Ja tam tylko buduje Tygrysy, ale napisz co chcesz budować to chłopaki poradzą.
Pzdr

Mam nadzieję, że się nie gniewasz o tą Panterę...
bo jeszcze kilka Tygrysów też chciałbym zbudować Wink i na pewno będę się pytał!
Pozdrawiam
K
Odpowiedz
(04-04-2015, 23:16)Marcin Szelenbaum napisał(a): Mam tylko wątpliwości co do togo zasobnika na wieży, chyba poskładałeś go na lewą stronę, czy te dziurki nie powinny być od środka? Chyba powinno się w nich "wygnieść" nity na zewnątrz?

Dzięki za dobre słowo Shy
Oczywiście z zasobnikiem masz rację... najpierw wygniotłem nity a później zlutowałem na "lewą stronę". Ale jak już zauważyłem, to dałem sobie spokój ze zmianą. Dlatego górę zamontowałem też na odwrót, żeby podobnie wyglądała. Zastanawiam się czy nie dodać główek nitów od zewnątrz, tylko muszą znaleźć odpowiednio małe.
Pozdrawiam
K
Odpowiedz
Sprobuj z kulkami bga. Powinno byc latwiej jak masz wygniecione dziury.
Odpowiedz