M18 Hellcat, "Wiedźma znad Driny" 1/35
#76
U mnie może na 2gim zdjęciu jest to widoczne, na pozostałych wygląda normalnie.

Natomiast gdy oglądam model na telefonie, albo na laptopie narzeczonej to model wygląda nieco inaczej kolorystycznie.

Już np. nauczyłem się, żeby praktycznie nie bawić się w rozjaśnianie zdjęć, bo to co na moim laptopie jest "fajnym, kolorowym, doświetlonym zdjęciem", na wielu innych sprzętach wchodzi już w prześwietloną cepelię także... ;-) trzeba by wziąć lampki i oglądać najlepiej na żywo.
Odpowiedz
#77
Cześć i czołem, Zostawmy na moment model na boku, bo czas zająć się podstawką. Jak już gdzieś sugerowałem będzie ona inspirowana filmem. Zdecydowałem się na wykonanie kawałka okopu, w którym stoi Hellcat - ale bez drewnianej osłony z jego prawej strony - oraz towarzyszącego mu śmietniska. Ze względu na kwestie rozmiarowe, to co widać na filmie będzie trochę skompresowane na mniejszym obszarze. Na filmie z 1. posta w wątku widać, że w okół Hellcata wala się trochę skrzynek amunicyjnych, tub po pociskach, deski, cegły i pustaki, wyciągnięte zapewne z pobliskich zburzonych domów, jest tez mowa o rozbitych muzułmańskich nagrobkach - pozycja Hellcata była na skraju cmentarza. Większość z tych elementów postanowiłem wykonać sam. Ale po kolei. Najpierw powstał plan podstawki (i to dość dawno temu...) - ja jak sobie czegoś nie narysuję, to tego nie widzę. Big Grin[Obrazek: xKiNsiF.jpg]Potem plan przeszedł w rzeczywistość - baza pod grunt to styropian, ramki z balsy, wszystko klejone na klej polimerowy uniwersalny. [Obrazek: K8eAKS1.jpg]W międzyczasie powstały w/w bambetle na podstawkę. Część to odlewy gipsowe (choć to chyba za szumna nazwa na kilka połamanych kawałków...). Na zdjęciu ułożyłem je dość niefortunnie, w każdym razie fragmenty nagrobków mają przypominać to, co widziałem m.in w Mostarze: [Obrazek: ZpsTAfn.jpg?1]Z kolei tuby na pociski to patyczki higieniczne owinięte papierem do pakowania przesyłek. Nic specjalnego, ale po malowaniu powinno być akceptowalne. [Obrazek: RoDkHaX.jpg]Grunt to standardowa u mnie mieszanka kleju do płytek, piasku, ziemi z pola, kamyków, pokruszonych gipsowych resztek, trawek, korzonek, gałązek... [Obrazek: 8cZZhn8.jpg]Wszystko zostało pomalowane farbami tamiya, grunt tą samą mieszanką, która jest na pojeździe w formie błota. 


[Obrazek: 4tLs76h.jpg]


Na koniec pozostało podmalować te z detali, które na stałe były złączone z gruntem... Dodałem też trochę szmat/płatcht/plandek z pociętej rękawiczki jako kolejny element wszechobecnego burdelu, który ma panować na podstawce. 

[Obrazek: FonG0bC.jpg][Obrazek: TBTyrqu.jpg][Obrazek: 69LblIQ.jpg]


To oczywiście nie koniec malunków. 
Pozdrowienia!
Odpowiedz
#78
W międzyczasie pomalowałem resztę bambetli na podstawkę... 

[Obrazek: Se5G8Vo.jpg]... i zacząłem wszystko układać na tejże. Tu i tam trzeba będzie jeszcze podmalować, np. wnętrza tub mojej skromnej produkcji. Teraz podsypiemy tu i tam śniegiem, liśćmi, gałęziami i tak stopniowo będziemy budować efekt ostateczny. [Obrazek: xLWGCYI.jpg][Obrazek: mNe173d.jpg][Obrazek: aCVVzpI.jpg][Obrazek: I8sLxml.jpg]Pozdrowienia!
Odpowiedz
#79
Powoli zaczyna nabierać wyglądu - wysoki bok zgubi Ci trochę look na tanka :)
Pozdrawiam
Odpowiedz
#80
Tylko trochę - wbrew pozorom nie jest taki wysoki, zresztą, zaraz będę tanka przymierzał, to pokażę, co wyszło. ;-)
Odpowiedz
#81
Witajcie, Jak już podstawka powstała, to trzeba było przymierzyć Hellcata. [Obrazek: LNqTDux.jpg][Obrazek: ppCSt0F.jpg][Obrazek: 5iHa6Uf.jpg]Fajnie to nawet wszystko wyglądało, ale stety-niestety, trzeba było zasypać to śniegiem... Z podstawką poszedłem wcześniej na pewne kompromisy to i teraz postanowiłem iść dalej - trochę ograniczyłem ilość śniegu, żeby nie skryć zupełnie tego, co pod nim.W oryginale mamy taką fajną ciekawą aurę roztopów, tylko weź to zasymuluj na podstawce... Użyłem śniegu Tamki.  Nakładałem szpatułką i pędzelkiem a potem pędzlem maczanym w wodzie rozprowadzałem tak, żeby wyniknął w zakamarki, pomiędzy trawę, itd. Potem dodałem trochę liści, gałązek i tak to się prezentuje obecnie. 

[Obrazek: OpNRbSh.jpg][Obrazek: oun9g2T.jpg][Obrazek: gp5Qcy9.jpg]Z efektu jestem zadowolony w... 50%? Ciężko powiedzieć, bo mam jakąś awersję do zimowych podstawek. Bałem się, że będzie znacznie gorzej, z drugiej strony czegoś mi jeszcze brakuje, żeby było bardziej śnieżnie, mroźno i zimowo. Może jakaś drobna kałuża ze still water? Sam nie wiem. Jeśli macie jakieś porady co z tym jeszcze zrobić, to przyjmę każdą pod rozwagę. 

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#82
Ja tam jestem podstawkowym amatorem, ale dla mnie to teraz wyglada jak poczatek zimy, nie roztopy. Ale jak to zmienic to tak srednio wiem. Kaluza? Jakos podpicowac snieg na styku z ziemia?
Odpowiedz
#83
Śnieg wygląda teraz na świeży po opadzie - moim zdaniem trzeba zbrudzić śnieg miejscami - tzn dać mu żółty topniejący odcień, przy zalegąjących elementach
również zrobiłbym zbrudzenie śniegu jakimiś washami - próbuj bo po dodaniu śniegu efekt podstawki mocno stopniał :)
Pozdrawiam
Odpowiedz
#84
Ja bym to zalał przezroczystą żywicą. Powinna wsiąknąć w ziemię jak i śnieg, całość wtedy będzie wyglądała na mokrą. Zrób też jak radzi Jacek bo jest za czysty.
Odpowiedz
#85
Witajcie,

Wracam na moment do Hellcata, bo ostatnio trochę zaniedbałem relację.

Od ostatniej aktualizacji model otrzymał kolejne kilka warstw roztworu kurzowego z Tamki i wyglądał tak:[Obrazek: zuJp44M.jpg]

[Obrazek: fgBhyPF.jpg]

Następnie przy pomocy Wet Effect i Sido zmoczyłem górne płaskie powierzchnie i narobiłem zacieków - na zdjęciach prawie niewidocznych.


[Obrazek: flIitIo.jpg]

[Obrazek: zixrrVS.jpg]

Na koniec, tam gdzie to widać na prawdziwym pojeździe sypnąłem nieco śniegu.

[Obrazek: aTnAQpm.jpg]

[Obrazek: he38C5C.jpg]


Teraz wracam do podstawki, podrobię to i owo, model na amen do niej przytwierdzę i kończymy.
Odpowiedz
#86
Dobra robota
Śnieg kombinowałbym osobiście na taki bardziej stopiony półprzeźroczysty i oczywiście zbrudzony :).
Nie do końca przekonuje mnie koncepcja płaskiej płyty pod wieżą - chodzi mi z grubsza o rdzawa kolorystykę czy też miał to być wylany olej zmieniający kolor bazowy.
Ale generalnie czołgu jest piękniutki -  dla mnie wysoki poziom - gratuluję.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#87
Wszystko byś tylko brudził. ;-)

Śnieg jest z grubsza taki i w tych miejscach gdzie na oryginale. Tu już nic nie zmieniam.
Co do górnej płyty - jest tam wszystko po trochu, od rdzy aż po kurz. Na koniec wszystko podlałem wet effect/sido i stąd taki efekt. Brud po prostu zrobił się "mokry".
Może nie jest to super efekciarskie i miłe dla oka, ale patrząc na foto oryginału, to z grubsza podobnie wyglądają płaskie powierzchnie Hellcata - mokre i z brązowo-rdzawym nalotem wilgotnego brudu/błota/czegotamjeszcze.

Wziąłem sobie do serca Wasze rady co do podstawki i trochę pokombinowałem w kwestii błota, kolorystyki śniegu i ogólnie pojętej wilgoci.

[Obrazek: 5MqaRCi.jpg]

[Obrazek: nfnykyE.jpg]

[Obrazek: vkVIqPC.jpg]

Pozdrowienia!
Odpowiedz
#88
Jest lepiej - efekt będzie dopiero po wkomponowaniu tanka.
Pozdrawiam
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35 Kamil K. 88 28,089 08-10-2018, 16:38
Ostatni post: Kamil K.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości