Tankietka RPM 1:35
(19-12-2014, 20:23)Piotrek Aust napisał(a):
(19-12-2014, 20:19)Sławek Małysek napisał(a): Piotr chyba ?

Ale co chyba?
no tankietka Mirage-napisałem
Odpowiedz
(19-12-2014, 20:37)Sławek Małysek napisał(a):
(19-12-2014, 20:23)Piotrek Aust napisał(a):
(19-12-2014, 20:19)Sławek Małysek napisał(a): Piotr chyba ?

Ale co chyba?
no tankietka Mirage-napisałem

Aha, zrozumiałem. Po prostu pomyślałem, że po znaku zapytania zakończyłeś zdanie, a jednak był to tylko przecinek Huh
Gůrny Ślůnsk
Odpowiedz
Gotowy pod malunki:

[Obrazek: g7TLpEN1nyb2yxfD]

[Obrazek: 7cn4BJB6s0sNDtAV]

[Obrazek: t7Jo4FoIYCpE1B4B]

[Obrazek: vyi8x74dH1LpfISK]
Gůrny Ślůnsk
Odpowiedz
Świetne nity.
Odpowiedz
Świetny model. Chciałbym mieć tak z detalowanego TKSa.
Jeżeli masz ochotę go jeszcze poprawiać to zauważyłem kilka błędów, które stosunkowo niewielkim nakładem pracy można jeszcze poprawić. Zawiasy na przednich pokrywach masz takie jak w TK-3. W TKSach były inne i montowane od wnętrza pojazdu. Haki powinny mieć inny kształt.
[Obrazek: TKS_04.jpg]
Lufa nkm znajdowała się w nieco innej pozycji. Patrząc od przodu powinna być przesunięta w prawo.
[Obrazek: p1050692.jpg]
Peryskop również powinien być przesunięty w prawo. Obecnie masz w pozycji odpowiedniej dla TKS z km.
Aha. Nie traktuj tego jako zarzutów. Angel Nawet jak tego nie poprawisz to model i tak nadal będzie świetny Big Grin
Gąsienice z RPMu są dobre. Przynajmniej kilkanaście lat temu uważałem, że deklasują te od Mirage. Jedynie wycinanie ich z wyprasek było kłopotliwe.
Odpowiedz
Dzięki za odzew Panowie! Ja nie mam za złe, że ktoś wytyka błędy - po to mamy forum. Lufę już poprawiłem, na szczęście jeszcze się dało i nic się nie uszkodziło. Zawiasy rzeczywiście niedopatrzenie - także poprawię. Nad hakami już kiedyś myślałem, poszedłem jednak na łatwiznę i dałem zestawowe. Myślę, że mocowania zrobię z blach na nowo, a same haki z drutu. Co do peryskopu także da się zrobić, tutaj sugerowałem się wyżłobieniem w blaszce Aber i w takim miejscu go też umiejscowiłem. Zaszpachluje stare miejsce i przeniosę. Gąski rzeczywiście nie wyglądają najgorzej, tak jak napisałeś Januszu - najgorsze będzie wycinanie. Co do modelu, czy aż tak dużo dłubania? Głównie to nity zajęły najwięcej czasu, nie najlepsza jakość blach oraz dziwaczny plastik.
Gůrny Ślůnsk
Odpowiedz
Super, podoba mi się :)

M.
Mateusz Mathea
[Obrazek: logo_pwm.jpg]
Odpowiedz
Piotrek, jeśli chodzi o wycinanie ogniwek to bezpośrednio przed nim, wymocz ramki w gorącej wodzie - nada to chwilowej elastyczności temu wrednemu plastikowi, co pozwoli na w miarę bezboleśnie odcięcie gąsienic od niezwykle ciasnych nadlewek. Operację moczenia ramki można powtarzać co kilka cięć.

Czysta praca!
Odpowiedz
Dzięki jeszcze raz za dobre słowo i radę Cool

Poprawiłem jeszcze rzeczy które były do zaproponowania:

[Obrazek: xp1Oz1IE6pJcUODs]

[Obrazek: NsiJKSaB6IQRYoC7]

[Obrazek: cNZYIPXjy1yESzaz]

[Obrazek: ZXhmdELYbxETkzIE]

[Obrazek: W9vBygf64VhPmd8b]

[Obrazek: tmTejvXvJqb0YZgS]
Gůrny Ślůnsk
Odpowiedz
Podziwiam Cię że masz siły by walczyć z tą materią. Fajnie Ci to idzie!
Odpowiedz
Wink 
Jest OK.
Haki posiadały również mocowanie do przedniej płyty. Widać to na poniższym zdjęciu.
[Obrazek: 1013446_619209561432011_71675014_n.jpg?o...e=5532B2C8]
W miejscach po zawiasach możesz dodać nity, czy w zasadzie łby śrub. Na prawej (patrząc od przodu) przedniej płycie w pobliżu uchwytu widać trzpień zamka możesz tam przykleić jakąś kulkę.
I to chyba tyle jeżeli chodzi o poprawki nie wymagające przebudowy całego pojazdu Wink
Odpowiedz
Wygląda na to, że jeszcze kilka "nitów" dolepię.

Co do haków to dostałem zdjęcie, na którym widać jeszcze jedną wypustkę mocowania z haków:

[Obrazek: j8dnZTGSTZ6vKjcD]

Na większości fotografii jednak widać, że haki miały mocowania takie jak przedstawiłeś na Twoich. Można by się jeszcze dalej zagłębiać ale nie widzę sensu, jak mi wcześniej Mariusz uświadomił - sama nadbudówka jest przeskalowana o 100%
Jeśli by robić dziada wg planów to można spokojnie zacząć dłubać od podstaw Tongue
Jeszcze mam jedno pytanie co do malowania, można się wzorować na eksponatach muzealnych? Chodzi mi głównie o rozstaw plam.
Gůrny Ślůnsk
Odpowiedz
(04-01-2015, 12:14)Piotrek Aust napisał(a): Jeszcze mam jedno pytanie co do malowania, można się wzorować na eksponatach muzealnych? Chodzi mi głównie o rozstaw plam.

Wydaje mi się, że możesz się oprzeć na malowaniach muzealnych. Chociaż malowanie każdego z tych pojazdów ma swoich zwolenników i przeciwników. Napewno malowanie poznańskiego TKSa opracował Jendrass, korzystał z instrukcji i zdjęć archiwalnych.

Szkoda, że nie wpadł Ci w ręce model Miraga który ma poprawniejszą geometrię, wtedy przy takim nakładzie pracy zrobiłbyś wzorcowy model TKSa. Model RPMu był opracowany na podstawie planów z modelarza pochodzących z lat 60-ych. Dlatego ma takie koszmarne błędy. Ale i tak zrobiłeś z niego prawdziwe cacuszko Big Grin
Odpowiedz